מה הקשר בין החברה שלך לבין סטף קארי?

השימוש במערכות BI (בינה עסקית), שהיה פעם מנת חלקם של תאגידי ענק בלבד, נמצא בפריחה ולא מדלג על אף תחום: קבוצות ספורט, חברות סטארט אפ ובשנתיים האחרונות הגיע גם לעסקים קטנים ובינוניים בתחומי המסחר, השירותים, התעשיה והנדל"ן.

אם חשבתם שאימונים מפרכים ואחוזים לא הגיוניים של קליעה מהשדה הן הסיבות היחידות לרצף ההצלחות של הקבוצה החמה ביותר ב- BA  בשנים האחרונות, אתם טועים. מסתבר שהכדורסל הוירטואוזי והמרגש קיבל עזרה ממקור בלתי צפוי: מערך מצלמות שמקיף את המגרש ומנטר כל נגיעה בכדור בכל משחק.

מערך המצלמות הוא הבסיס למערכת המידע של הקבוצה, שאוספת מידע רב ברמת הקבוצה כמו מפות חום, מרחק בין שחקנים, מהירות, כמות פעולות מוצלחות לפי אזורים במגרש, קומפקטיות ועוד מדדים שאולי לכם הם לא יגידו הרבה, אבל לצוות המקצועי של גולדן סטייט זה עולם ומלואו. לנתונים על הקבוצה כולה מצטרפים נתונים על שחקנים בודדים, שמספקים מידע שוטף ורציף אודות קצב לב, תנועה ומאמץ של כל שחקן ושחקן, אם במהלך אימון ואם בכל משחק ומשחק.

מנהלי הקבוצה מעידים כי שהנתונים שמערכת ה- BI שלהם מפיקה היא הבסיס לקבלת החלטות רבות הקשורות בטקטיקה, הרכב וניהול משחק. אפשר להגיד שמדובר באורים והתומים שלהם לא מעט פעמים. מדובר באחת המערכות המובילות בעולם שיושמה בשיתוף עם MIT בעלות גבוהה, אבל אל תדאגו, היא כבר החזירה את עצמה מבחינתם.

ואיך זה קשור אליכם?

הבשורה היא, שבשנים האחרונות עמלו ענקיות התוכנה, בראשן מיקרוסופט, על התאמת מערכת BI שתתאים למידותיהם של עסקים בכל הגדלים. אם בעבר הלא רחוק היה יישום של מערכת כזו עולה מאות אלפי שקלים לכל הפחות, בשנים האחרונות מדובר במערכות שכמעט כל עסק יכול לעמוד בהן, יותר ויותר עסקים מאמצים את המערכות הללו. בבחינה כלכלית, העלות שלהן נמוכה מהתרומה שלהן לרווחיות.

אם בקבוצת NBA יישום נכון של מערכת BI מביא אליפות, יישומה בעסק מביא לצמיחה: הגדלת המכירות, היעילות, הרווחיות. איך זה קורה?

המערכת מנגישה את המידע שבעסק ומביאה אותו בוקר-בוקר, שעה-שעה, אל מסך המחשב והטלפון של מקבלי ההחלטות בחברה: בעלים, מנכ"ל, סמנכ"ל כספים, סמנכ"ל תפעול וכל בעל תפקיד רלוונטי. הנגשת המידע וזמינותו מאפשרים שליטה גבוהה בנתונים, שקיפות ופיקוח על תהליכים ועובדים. אם העובד שלכם יידע שאתם יודעים לעקוב אחרי "כמה הוא שווה לכם", הוא כנראה יתאמץ יותר.

בואו נדבר

ניקח למשל חברה מסחרית: פיקוח על רווחיות לפי סוכנים ומשפחות מוצרים בתקופות שונות במהלך השנה, יכול לתת לנו תמונה שקופה על מה מתרחש בשכבה הזו של הארגון, ובכח מגדיל את הבקרה על העובדים וכיו"ב על ביצועיהם ורווחיותם. יישום המערכות במחלקות נוספות הוא כח אדיר בידי המנהלים, שמאפשר לדחוף את החברה מכל פינה, צוות ומחלקה בכיוון הנכון. וכשכל המידע הזה עובר ישירות למסך המחשב או הסמארטפון בגרפים צבעוניים, החיים הם הרבה יותר פשוטים. כמעט כמו לסטף לקלוע מ- 10 מטר לסל.

Comments are closed.